Jdi na obsah Jdi na menu
 


Množiny

29. 10. 2009
Množina je tvořena souhrnem prvků (nemusí se jednat pouze o čísla). Množinu obvykle značíme velkým tiskacím písmenem (například M) a prvky množiny malým písmenem (m). Je-li prvek m obsažen v množině M, zapisujeme to takto: m Î M. V opačném m Ï M. Zápis množiny: výčtem prvků, charakteristickou vlastností (podmínkou), týkající se všech jejích prvků. Množina je jednoznačně určena, jsou-li jednoznačně určeny její prvky. Množinu A s prvky a, b, c značíme: A = {a,b,c} Prvkem množiny může být opět množina. Množina, neobsahující žádný prvek, se nazývá prázdná a značí se {}. Množina všech prvků množiny X, které mají vlastnost P, se značí takto: {x Î X | P}. Vztahy mezi množinami: Množina A je podmnožinou množiny B, značíme: A Ì B, právě když každý prvek A je také prvkem B. Obecný (nebo velký) kvantifikátor ∀ Užívá se zápis: (∀ x ∈ M) V (x) čteme ho: pro každý prvek x množiny M platí vlastnost V (x) Pozor, "(pro) každý" není totéž jako "(pro) všechny". Např. na některých výkladních skříních bývají cedule : "AKCE - všechno za 50 Kč". Ale za padesát Kč nedostanete všechny předměty z výlohy! Existenční (malý) kvantifikátor ∃ Užívá se zápis: (∃ x ∈ M) V (x) čteme ho: existuje prvek x množiny M, pro který platí vlastnost V (x). Význačné číselné množiny a jejich označení: N…množina přirozených čísel (celých kladných bez nuly) Z…množina celých čísel (celých kladných, záporných a nuly) Q…množina racionálních čísel (dají se vyjádřit ve tvaru zlomku) I... množina iracionálních čísel (e, π) R...množina reálných čísel (racionálních a iracionálních) C...množina komplexních čísel (reálných a imaginárních) Platí následující vztah: N Ì Z Ì Q Ì R Ì C Množinové operace – operace, které vytvářejí z množin nové množiny: Sjednocení množin A a B. C = A∪B C je množina všech prvků, které patří do množiny A nebo do množiny B. např.: A = {1, 2, 3, 8}; B = {1, 3, 5, 7}; A ∪ B = {1, 2, 3, 5, 7, 8} Průnik množin A a B. C = A∩B C je množina pouze těch prvků, které patří do množiny A a zároveň do množiny B. např: A = {1, 2, 3, 8}; B = {1, 3, 5, 7}; A ∩ B = {1, 3}
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Díky!

(Marta, 6. 9. 2012 20:23)

Moc děkuji, moc mi to pomáhá ;) :'D

Blbci a Andílci

(Autoka teto stranky, 22. 2. 2011 19:53)

Ahoj, vsichni, jsem rada ze navstevujete tuto stranku vsem, kteří se tady priucuji velice chvalim, je mi 21 let studuji matematickou vysokou skolu a doucuji 17 dětí od 1 do 9 rocniku.
Pro ty, kteří tu nadavaji atd.:Ahoj vsichni, (ne)jsem rada, že navstevujete tuto stranku, jestliže se vám tady spatne uci najdete si jinou stranku a nepiste mi sem hlouposti, napisete-li jeste jednou nejakou nadavku nebo nejaky ...., tak vim jiste ze propadnete z matematiky.
Posledni veta v tomto mesici pro vas : pro ty, kteri se tady chteji priucit, tak se ucte a skoncite velice dobre jako ja vydelávám si za rok za doučování velkou cenu za rok 17 detem, dela to asi kolem 26 tisic korun, a mám nepřítelkyni( neni to moje kamaradka), ktera nedodelala ani stredni skolu a vysokou nikdy neudela, tak dopadnete vy kteri mi tady nadavaji a priucit se nedaji, vase rodice za vas plati hodne tak si toho važte!!!
Děkuji za přečtení a přeji příjemné řešení a počítání!, vaše Autorka teto stranky.

Re: Blbci a Andílci

(Yveta , 21. 3. 2012 14:34)

krásná stránka ... ty jo musí bát super si takhle vydělávat ale tak z toho asit hodně padne na školu nebo si je necháváš/te pro sebe???

Re: Blbci a Andílci

(gafa, 3. 4. 2012 21:58)

tezko vyucujes :D leda tak ve snu nebo tak