Jdi na obsah Jdi na menu
 


zlomky

29. 10. 2009
Zlomek je část celku. Zlomek se skládá ze jmenovatele (udává, na kolik částí celek dělíme), čitatele (počet částí celku) a zlomkové čáry, která představuje jen jiný zápis dělení. Zlomek v základním tvaru: čitatel a jmenovatel nemají žádného společného dělitele různého od 1. Krácení zlomku: dělení čitatele a zároveň jmenovatele stejným číslem různým od 0. Rozšiřování zlomku: vynásobení čitatele a zároveň jmenovatele stejným číslem různým od 0. Krácením a rozšiřováním se hodnota zlomku nemění, jedná se pouze o různý zápis stejné části celku. Pravý zlomek: čitatel je menší než jmenovatel. 2 7 Nepravý zlomek: čitatel je větší než jmenovatel (zlomek je větší, než celek). 7 2 Smíšené číslo: skládá se z celého čísla a pravého zlomku. Pokud je v čitateli nula, pak je zlomek roven nule. Ve jmenovateli nesmí být nula (nulou nedělíme). Převádění zlomků na společného jmenovatele: vhodně původní zlomky rozšíříme tak, aby ve jmenovateli nových zlomků bylo stejné číslo (nejmenší společný násobek jmenovatelů původních zlomků). Porovnávání zlomků: smíšená čísla převedeme na zlomky, všechny zlomky převedeme na společného jmenovatele a pak porovnáme podle velikosti čitatele. Převod desetinného čísla na zlomek: desetinné číslo je ve své podstatě už zlomek, jen je napsaný v jiném formátu. Porovnej si zápis 1,2 (čti jedna celá dvě desetiny) a (čti jeden celek dvě desetiny). Převod zlomku na desetinné číslo: vydělíme čitatele jmenovatelem nebo (když to jde) ho šikovně rozšíříme na desetiny, setiny, tisíciny... Např. máme zlomek 1 4 1 : 4 = 0,25 (žádná celá, dvacet pět setin) 1 = 25 (dvacet pět setin) 4 100 Sčítání zlomků: zlomky musí mít společného jmenovatele, pak čitatele sečteme a společného jmenovatele opíšeme. Odečítání zlomků: zlomky musí mít společného jmenovatele, pak čitatele odečteme (pozor na pořadí, nesmíme ho přehodit) a společného jmenovatele opíšeme. Násobení zlomků: všechny zlomky napřed vykrátíme. Násobíme-li celým číslem, pak násobíme pouze čitatele, jmenovatele necháme beze změny. Násobíme-li zlomkem, čitatel je součin čitatelů původních zlomků, jmenovatel součin jmenovatelů původních zlomků. Stejným způsobem se počítá zlomek ze zlomku (například polovina z poloviny je čtvrtina). Dělení zlomků: celá čísla převedeme na zlomky, všechny zlomky vykrátíme, pak vynásobíme první zlomek převrácenou hodnotou druhého zlomku. (Stejným způsobem řešíme složený zlomek.) Lomený výraz: zlomek obsahující jednu nebo více proměnných. Ve jmenovateli lomeného výrazu nesmí být nula, proto musíme uvádět podmínky, za kterých výraz existuje (má smysl).
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zlomek -> desetinné číslo

(Patrick, 13. 2. 2012 16:21)

Nevýte někdo jak mám převést zlomek na desetinné číslo?Napište mi sem nebo na e-mail dino2161999@seznam.cz. Děkuji Patrick

Re: Zlomek -> desetinné číslo

(???, 1. 2. 2016 14:06)

zlomek převedeš na desetinné číslo tak, že vydělíš to vrchní číslo tím spodním..... např: 1/2 se děla takto → 1:2rovná se 0,5

POMOC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(nenávidím zlomky :D, 29. 11. 2013 16:26)

jak se převádí zlomek na stejného jmenovatele
PLS pište mi na email nebo odpovídejte sem
email : lucinkastastna3@seznam.cz

isá

(joni , 13. 5. 2013 11:27)

ahojki jak jse maš tak zdar a char kar

nepropadám

(Hulibrk 45, 26. 4. 2011 18:11)

ty slavná ,, Autorko '' mě vychází v 9. třídě 2 z Matiky a klidně si můžu nadávat protože nepropadnu kundo ..!

Re: nepropadám

(Autorka tehle stranek, 24. 11. 2011 8:27)

Vychazi-li ti 2, rikej si sprosta slova kde chces, ale ne na me strance !

Re: Re: nepropadám

(bára, 27. 11. 2012 19:08)

Tak sem máte uvést srozumitelný příklad a ne takový text ze kterého to nikdy nepochopí

fajn,pěkný

(miki, 21. 2. 2011 20:18)

A jak to teda převedeš na zlomky

Re: fajn,pěkný

(, 8. 2. 2012 17:39)

přesně, dejte tam nějakej příklad

jděte někam

(newm, 17. 12. 2011 17:33)

tady je plno blbostí ale jak normálně převést zlomky na desetinné číslo to tady ani není nějaký příklad ze kterého bych to pochopil ale na tomhle internetu není jediná normální stránka kde by to bylo všechno normálně vysvětlené jsou tady jenom samý blbosti a píšou to lidi kteří si myslí že jsou nějak zvlášt chytří, mám pro vás novinku, NEJSTE!!!

bomba

(Hulibrk 45, 26. 4. 2011 17:55)

nádhera zvedalo se mi péro ze zlomků...

wdwd

(ojfoiae, 6. 4. 2011 11:05)

matika je sračka

Re: wdwd

(Autorka, 6. 4. 2011 14:15)

Na blbe komentare neodpovidam....

Filip a RomanQa

(Autorka, 1. 4. 2011 22:35)

Ahoj vsichni (filipe a RomanQa), pisu to pro inteligentni lidi jako napriklad RomanQa a jestlize seš spokejenej s 5, tak proč sem chodis?,petku dostanes za nesplnenou praci, bez ukolu, neumet neco,..., a kdyz ses s 5 spokojenej,tak si nic nevyhledavej aby sis tu znamku zhorsil na 1 jako RomanQa, nelez sem.
RomanQa : moc diky, az vyrostes a budes na vysoke budes mit chytrou a spolehlivou pamět a z tebe filipe bude jen ubohej devatak a nebo zustanes na te stejne tride a dalsi moznost je ze budes na ulici, ok?!, takze jsem laskave nelez!, Jak jsem říkala jsem na vysoke skole doucuji 17 deti a vsichni se vždy snazili, a kazde doucovani se zlepsovali. mám jednu moje studentku, ted je na stredni skole a je vyborna, jeji ucitel ji vzdy chvali, snazte se jako kazdy chytry student a NEdopadnete jako FILIP, ktery ma 5, nedostane se na vysokou a je hloupej jak nikdo jiny......:)mejte se hezky a pozdravuju vsechny lidi, kteri navstevujou moji stranku, krome filipa a tem kteri se tady snazej delat ze sebe dobryho....vy kteri se ucite,tak preju krasnej vykend a UCTE SE DAL a dopadnete jako já vydelavam si hodne doucovanim i ucenim, takze kolem ..... to se ani neda rict.... :)

HNUUUUUUS DI NĚKAM PÍČO VYPATLANÁ!!

(PÍČO PŘEČTI SI TO!!!!!, 1. 4. 2011 15:58)

Mno jko mi tu muzeme nadavat tk drz hubu neni to jenom tvoe stranka sice si ji zalozila ae plo nelaky lidi tkze si tu muzou delat co chtel tkze drz hubu ty pico vypatlana .Jo a nemusis nas tu poucovat co mame delat a co ne ja mam petky a jsem spokojenej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Co to do tebe vjelo Filipe??

(RomanQa, 1. 4. 2011 16:02)

Filipe já dobře vim že si to ty plotoze si to psal ve skole na informatice ja jsem te vydela !!Jo a omlouvám se za něj to je můj brácha a je do docela DEB.L.Máte to krásné hodně jsem se naučila

Blbci a Andílci

(Autoka teto stranky, 22. 2. 2011 19:54)

Ahoj, vsichni, jsem rada ze navstevujete tuto stranku vsem, kteří se tady priucuji velice chvalim, je mi 21 let studuji matematickou vysokou skolu a doucuji 17 dětí od 1 do 9 rocniku.
Pro ty, kteří tu nadavaji atd.:Ahoj vsichni, (ne)jsem rada, že navstevujete tuto stranku, jestliže se vám tady spatne uci najdete si jinou stranku a nepiste mi sem hlouposti, napisete-li jeste jednou nejakou nadavku nebo nejaky ...., tak vim jiste ze propadnete z matematiky.
Posledni veta v tomto mesici pro vas : pro ty, kteri se tady chteji priucit, tak se ucte a skoncite velice dobre jako ja vydelávám si za rok za doučování velkou cenu za rok 17 detem, dela to asi kolem 26 tisic korun, a mám nepřítelkyni( neni to moje kamaradka), ktera nedodelala ani stredni skolu a vysokou nikdy neudela, tak dopadnete vy kteri mi tady nadavaji a priucit se nedaji, vase rodice za vas plati hodne tak si toho važte!!!
Děkuji za přečtení a přeji příjemné řešení a počítání!, vaše Autorka teto stranky.